| Engine Displacement | 97.2 cc Engine | |
|---|---|---|
| Engine Type | Air-Cooled, 4-Stroke Single Cylinder, OHC | |
| Mileage Per Liter | 65 KM/L Mileage | |
| Top Speed Ability | 90 KM/H Top Speed | |
| Maximum Power | 5.2 @ 8000rpm | |
| Maximum Torque | 7.2 @ 5000rpm | |
| Kerb Weight | 109 Kg weight | |
| Brakes Style | Brake Front: Drum, Rear: Drum |
| Name | Bennett ZF100-A |
|---|---|
| Model | ZF100-A |
| Color | Black |
| Price | Tk. 82,000 |
| Brand | Bennett |
| Type | Standard Bikes |
| Showroom | Click Here |
| Engine Type | Air-cooled, 4 stroke, Single Cylinder |
|---|---|
| Displacement | 100 cc |
| Maximum Power | 5.2 @ 8000 rpm |
| Maximum Torque | 7.2 @ 5000 rpm |
| No. of Cylinders | 1 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Drive Type | Chain |
| Starting | Electric & Kick Start |
| Fuel Supply | Carburator |
| Clutch | Wet Type Multiplate |
| Gear Box | 4 Speed |
| Bore | 50 mm |
| ABS | No |
|---|---|
| Speedometer | Yes |
| Tachometer | Yes |
| Odometer | Yes |
| Pass Switch | Yes |
| Clock | No |
| Anti Theft Alarm | No |
| Passenger Footrest | Yes |
| ARAI Mileage | 65 KM/L |
|---|---|
| Max Speed | 90 KM/H |
| Chassis | Info not available |
|---|---|
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Length | 1970 mm |
|---|---|
| Width | 720 mm |
| Height | 1040 mm |
| Fuel Capacity | 11 Ltrs |
| Wheelbase | 1230 mm |
| Kerb Weight | 109 Kg |
| Headlight | 12V - 35W / 35W - Halogen |
|---|---|
| Tail Light | Info not available |
| Battery Type | MF |
| Battery Capacity | 12 V, 2.5 Ah |
| Tyre Size | Front: 2.75 - 18 Rear :-2.75 - 18 |
|---|---|
| Tyre Type | Info not available |
| Wheel Size | Front :-18 inch, Rear :-18 inch |
| Wheels Type | Alloy |
| Front Brake | Drum |
| Rear Brake | Drum |
| Front Brake Diameter | Info not available |
| Rear Brake Diameter | Info not available |
| Combi Brake System (CBS) | No |
|---|---|
| Anti-lock braking system (ABS) | No |
| HET With BS-IV | Yes |
| Powerful 160cc Engine | Yes |
| Wider Rear Tyre | Yes |
| Mono Suspension | No |
| Full Digital Meter | No |
| Electric System | Info not available |
| Battery | 12 V, 2.5 Ah |
| Brake/Tail Light | Yes |
| Speedometer | Yes |
|---|---|
| Tachometer | Yes |
| Low Oil Indicator | No |
| Low Battery Indicator | No |
| Pillion Seat | Singel |
| Pillion Grabrail | Yes |
| Engine Kill Switch | Yes |
| Clock | No |
| Pass Light | Yes |
Awesome bike nice features and easy to handle good for college going students.
Engine Disp: 72V1000W Engine
Engine Type: Brushless Bike
Mileage PL: 0 Kmpl (Approx) Mileage
Top Speed: 65 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: 0 Bhp @ 0 RPM
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65-70 KM Mileage
Top Speed: 60-65 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: N/A
Engine Type: Electric
Mileage PL: 65-70 KM Mileage
Top Speed: 60-65 KMH Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 107 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4-stroke Air-cooling
Mileage PL: 45 KM/L Mileage
Top Speed: 90 KM/H Top Speed
Maximum Power: 5.2Kw @ 8000rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 78 cc Engine
Engine Type: 4-Stroke, Single Cylinder
Mileage PL: 75 km/L Mileage
Top Speed: 75 km/h Top Speed
Maximum Power: 4.2/7000 rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Rear: Drum
View Details →Engine Disp: 107.4cc Engine
Engine Type: Single cylinder, 4 stroke
Mileage PL: 60+ KMPL Mileage
Top Speed: 80+ KMPH Top Speed
Maximum Power: 4.9PS @ 7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Disc, Brake Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 98.9 cc Engine
Engine Type: Four stroke, single cylinder, air cooled
Mileage PL: 55 Kmpl (Approx)
Top Speed: 100 Kmph (Approx) Top Speed
Maximum Power: Info not available
Brakes Style: Brake Front: Disc, Brake Rear: Disc
View Details →
Engine Disp: 98.35 CC Engine
Engine Type: Four-stroke Single cylinder, air-cooled
Mileage PL: 60 KM/L Mileage
Top Speed: 80 KM/H Top Speed
Maximum Power: 4.8kw @ 7500rpm
Brakes Style: Brake Front: Drum, Brake Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 102 cc Engine
Engine Type: Single Cylinder, 4 Stroke, SI Engine
Mileage PL: 89.5 Kmpl Mileage
Top Speed: 90 KM/H (Approx) Top Speed
Maximum Power: 7.7 Ps @ 7500 rpm
Brakes Style: Front: Drum, Rear: Drum
View Details →
Engine Disp: 1200W Power
Engine Type: Lead-acid Battery
Mileage PL: 60-70Km a Single Charge
Top Speed: 40KM/H Top Speed
Maximum Power: N/A
Brakes Style: Front: Disk , Rear: Drum
View Details →